Rodzina w centrum Etap I – podsumowanie 2024 roku
W telegraficznym skrócie przedstawiamy podsumowanie realizacji projektu Rodzina w centrum Etap I w 2024 roku.
KWIECIEŃ – MAJ – CZERWIEC:
Rozpoczęliśmy rekrutację i realizację usług wsparcia. Był to czas ciężkiej pracy uczestników i uczestniczek oraz specjalistów: pedagogów terapeutów, psychologów, logopedy czy prawnika. Zrealizowaliśmy również grupy wsparcia oraz warsztaty dla rodzin, dzieci i młodzieży (także w kolejnych miesiącach).
LIPIEC:
W wakacje na uczestniczki i uczestników, szczególnie tych młodszych, czekało mnóstwo atrakcji!
Warsztaty dla dzieci i młodzieży:
• Doradztwo zawodowe
• Przemoc
• Samoocena
• Słowo ma znaczenie
To tylko niektóre z tematów, które zgłębialiśmy podczas zajęć. Było inspirująco i edukacyjnie!
Warsztaty „Moje emocje”:
Rozpoznawanie i kontrola emocji to kluczowe umiejętności, które dzieci mogły rozwijać podczas naszych warsztatów. Praca nad emocjami jest ważna na każdym etapie życia, a my uczymy, jak o nich rozmawiać już od najmłodszych lat.
Warsztaty dla rodzin:
• Czym jest wypalenie zawodowe wśród rodziców zastępczych?
• Jak zapobiegać temu zjawisku?
• Jak sobie z nim radzić?
Uczestnicy warsztatów otrzymali odpowiedzi na te i wiele innych pytań.
Animacje dla dzieci:
Podczas warsztatów dla rodziców, dzieci uczestniczyły w kreatywnych zajęciach animacyjnych pod okiem wspaniałych animatorów!
Przerwa wakacyjna to idealny czas na organizację zajęć profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Tym razem dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej wzięły udział w takich zajęciach. Oprócz spaceru po mieście zaplanowano wiele kreatywnych zajęć. Zaczęliśmy od warsztatów mydlarskich w Muzeum Mydła i Historii Brudu, gdzie dowiedzieliśmy się jak powstaje mydło i sami zrobiliśmy swoje mydełka. Później drugie śniadanie i trochę czasu wolnego na Wyspie Młyńskiej. Zaraz po tym ruszyliśmy do Manufaktury Słodyczy Karmelowa Kraina, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach „Zrób sam lizaka”, dowiedzieliśmy się jak powstają cukierki i sami mogliśmy robić słodycze. Następnie jeszcze wspólne lody i do domu.
SIERPIEŃ:
Mimo iż sierpień jest miesiącem szczególnie urlopowym w Projekcie cały czas realizowaliśmy różnego rodzaju specjalistyczne poradnictwo rodzinne w tym: prawne, pedagogiczne, psychologiczne, logopedyczne oraz terapię. Zaprosiliśmy rodziców na warsztat z cyklu Szkoła rodzica, a dzieci na zajęcia animacyjne pod okiem profesjonalnego animatora. Dzieci miały również możliwość wzięcia udziału w warsztacie socjoterapeutycznym i poznania tajników improwizacji teatralnej.
WRZESIEŃ:
W połowie września nie zwalnialiśmy tempa! Na bieżąco prowadziliśmy poradnictwo psychologiczne, pedagogiczne oraz terapeutyczne dla rodzin, dzieci i młodzieży.
Odbyło się inspirujące spotkanie grupy młodzieży – pełne wartościowych rozmów i wsparcia. Dziękujemy wszystkim za obecność i zaufanie!
Zrealizowaliśmy dwa inspirujące warsztaty:
1. Dla rodziców: „Doskonalenie umiejętności komunikacyjnych” – uczestnicy pogłębiali wiedzę na temat efektywnej komunikacji, aby lepiej zrozumieć potrzeby swoich dzieci i budować silniejsze relacje rodzinne.
2. Dla młodzieży: „Stres - jak go oswoić, by stał się sprzymierzeńcem” – młodzi ludzie uczyli się, jak radzić sobie ze stresem i wykorzystać go jako motywację do działania.
PAŹDZIERNIK:
W październiku odbyły się dwa spotkania w ramach zajęć profilaktycznych projektu Rodzina w centrum Etap I:
- 25 października 2024 roku – dzieci miały okazję obejrzeć film „Emma Odważna”, zaś
- 28 października 2024 roku – młodzież uczestniczyła w projekcji filmu „Wrooklyn Zoo”.
LISTOPAD:
W listopadzie odbyła się ostatnia, piąta część warsztatów dla rodziców w ramach projektu „Rodzina w centrum Etap I”. Warsztaty mają na celu wzmocnienie kompetencji wychowawczych i wyposażenie rodziców w narzędzia pomocne w codziennym wychowywaniu dzieci.
Dzięki warsztatom uczestnicy zdobyli umiejętności takie jak:
- wyrażanie oczekiwań i ograniczeń w sposób respektowany przez dziecko,
- aktywne słuchanie,
- motywowanie dziecka do współpracy,
- modyfikowanie niepożądanych zachowań,
- wspieranie usamodzielniania się dziecka,
- budowanie realnego poczucia własnej wartości dziecka,
- konstruktywne rozwiązywanie konfliktów,
- reagowanie na młodzieńczy bunt i trudności wieku dojrzewania,
- wspieranie rozwoju seksualnego dziecka,
- radzenie sobie z zagrożeniami, jakie niosą internet i używki,
- wdrażanie dobrych praktyk rodzicielskich.
Już w Nowym Roku ruszamy z kolejną edycją „Szkoły Rodzica” – śledźcie nas na bieżąco! Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, a partnerem wiodącym jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu.
- 16 listopada 2024 r. młodzież wzięła udział w wyjątkowym dniu pełnym atrakcji. Najpierw świetnie bawiliśmy się na lodowisku - Lodowisko Torbyd, z przerwą na smaczny posiłek. Następnie udaliśmy się do kina Cinema City na film „Czerwona jedynka”.
- 23 listopada 2024 roku dzieci uczestniczyły w projekcji filmu „Paddington w Peru” w ramach zajęć profilaktycznych projektu Rodzina w centrum Etap I!
GRUDZIEŃ:
Można pomyśleć, że koniec roku to czas już tylko na podsumowania i sprawozdania. To też ale dla nas był to, przede wszystkim, miesiąc pracy na wysokich obrotach.
Koordynator i specjalistka w projekcie oraz 4 pracowniczki Działu Realizacji Świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy wzięli udział w dwudniowym szkoleniu w ramach projektu Rodzina w centrum Etap I. Szkolenie było poświęcone usprawnieniu procesu usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Blok tematyczny szkolenia obejmował:
- Działania merytoryczne w projekcie w obszarze usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej
- Kluczowe wartości w pracy z podopiecznymi;
- Mocne strony i praca na zasobach;
- Model usamodzielnienia;
- Usamodzielnienie jako proces – mapa usamodzielnienia;
- Diagnoza potrzeb podopiecznych;
- Instrumenty wspierające usamodzielnienie;
- Kluczowe role w procesie (opiekun usamodzielnienia, mentor, opiekun, koordynator pieczy);
- Współpraca z partnerami, instytucjami lokalnymi;
- Współpraca z organizacjami pozarządowymi;
- Opis dobrych praktyk;
- Wypracowanie wspólnych działań w obszarze dotyczącym usprawnienia procesu usamodzielnienia wychowanków.
W grudniu odbyły się również zajęcia teatralne, które były czymś więcej niż tylko warsztatami artystycznymi. Uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznać teatr od kulis – dowiedzieli się, że w teatrze nie pracują tylko aktorzy, ale również reżyserzy, scenografowie, technicy, kostiumolodzy i wiele innych osób, które razem tworzą magiczny świat sceny. Dzięki tym zajęciom nie tylko odkrywaliśmy tajniki sztuki, ale także promowaliśmy kreatywność i rozwój osobisty w duchu profilaktyki.To był inspirujący czas, który pokazał, że teatr łączy ludzi i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy! Szczególne podziękowania kierujemy do Cezary Markiewicz, który otworzył przed nami drzwi do tego magicznego świata!
W dniu 13.12.2024r. odbyło się spotkanie świadomościowe na rzecz rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej! Miejscem spotkania była Wyższa Szkoła Gospodarki przy ul. Garbary 3, gdzie rozmawialiśmy o kluczowych wyzwaniach i wsparciu dla rodzin zastępczych w ramach projektu Rodzina w centrum – Etap I. To ważne wydarzenie, które pokazuje, jak istotne jest poszerzanie wiedzy na temat rodzinnych form pieczy zastępczej, by skutecznie wspierać takie działania i pomagać dzieciom w potrzebie.
Ostatnie w tym roku zajęcia profilaktyczne odbyły się w dniu 12.12.2024r. Tym razem postawiliśmy na aktywność fizyczną i świetną zabawę w parku trampolin Jumpin Place. Park Trampolin Bydgoszcz. Było gorąco i intensywnie!.
I tak minął nam 2024 rok. Wszystkim dotychczasowym uczestniczkom i uczestnikom serdecznie dziękujemy za zaufanie, zaangażowanie i współpracę w realizacji projektu Rodzina w centrum Etap I. A tych, którzy jeszcze do nas nie dołączyli (a spełniają kryteria rekrutacyjne) gorąco zapraszamy w Nowym 2025 Roku!