wtorek, 1 października 2024

logo MOPS

Startujemy z kampanią profilaktyczno - edukacyjną z okazji Dni Seniora.

"Dziadurzeniu mówimy NIE!"

Każdego roku w miesiącach jesiennych - w październiku i listopadzie obchodzone są Dni Seniora.

Na arenie międzynarodowej dzień 1 października obchodzony jest jako "Międzynarodowy Dzień Osób Starszych", 20 października jako "Europejski Dzień Seniora", a 14 listopada jako "Światowy Dzień Seniora". Dni te zostały ustanowione w celu uhonorowania i docenienia wkładu osób starszych w społeczeństwo i jego rozwój. Jest to czas refleksji nad ich mądrością, doświadczeniem i aktywnością. To także kolejna okazja do konkretnego działania na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec Seniorów.

Tym razem Dział Wsparcia Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy pragnie zwrócić uwagę na powszechne zjawisko dyskryminacji osób starszych poprzez język - zjawisko "dziadurzenia", które narusza jedno z podstawowych praw człowieka, jakim jest prawo do godności.

Planujemy przeprowadzić kampanię profilaktyczno - edukacyjną , której celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa Bydgoszczy w zakresie kształtowania społecznego postrzegania osób starszych i motywowania do podejmowania wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia.

tuba

W ramach kampanii zamierzamy zrealizować następujące działania:

  • w miesiącach: październik i listopad 2024 roku publikacja plakatów w formie papierowej dot. dyskryminacji osób starszych poprzez język (zjawisko dziadurzenia) w bydgoskich tramwajach firmy Tramwaj Fordon Sp. z o.o;
  • w miesiącach: październik i listopad 2024 - rozpowszechnianie przez kierowców Radio Taxi Komfort wśród klientów korporacji ulotek informacyjnych dotyczących dyskryminacji osób starszych poprzez język (zjawisko dziadzurzenia);
  • w dniach: 21 - 27 października 2024 roku - publikacja plakatu dot. dyskryminacji osób starszych poprzez język (zjawisko dziadurzenia) na cyfrowych tablicach informacji pasażerskiej na przystankach komunikacji miejskiej w Bydgoszczy;
  • w miesiącach: październik i listopad 2024 roku - publikacja plakatów dotyczących dyskryminacji osób starszych poprzez język (zjawisko dziadurzenia) w formie papierowej na terenie Działów Pomocy Środowiskowej MOPS i wybranych placówek ochrony zdrowia.

 

kwiaty

Już teraz pragniemy złożyć serdeczne PODZIĘKOWANIA na ręce firm, które zupełnie bezinteresownie pomagają nam promować podejmowane inicjatywy społeczne:

 

głowa

Garść ciekawostek:

  • W 2020 roku Rzecznik Praw Obywatelskich ogłosił konkurs na polski odpowiednik słowa eledrspeak. Do powszechnego użytku weszły nowe wyrażenia - w mowie potocznej "dziadurzenie" (specyficzny sposób porozumiewania się z osobami starszymi, zarówno przez osoby młodsze jak i starsze, z użyciem protekcjonalnego tonu i/lub mówienie jak do dziecka) oraz gerontomowa (język naukowy).
  • W 2023 roku przeprowadzono w dwóch województwach badania, z których wynika, że 82,3% badanych w wieku 60+ zetknęło się ze zjawiskiem dziadurzenia, z czego 55% doświadczyło tego zjawiska. Z dziadurzeniem najczęściej spotykają się osoby starsze, w wieku powyżej 73 roku życia.
  • Jest to zjawisko powszechne - dziadurzymy w domu, w szpitalach, placówkach opiekuńczych, urzędach i na ulicy.

O naszej Kampanii mówią:

plakat

red. Marta Frankowska

Strony w dziale:

Strony w dziale: