środa, 26 lipca 2023

logo MOPS

 

Drodzy Czytelnicy,

fantastyczna akcja w naszej grupie "Jedziemy dla Rodziny", w ramach rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, dobiegła końca. Zdrowa rowerowa rywalizacja, która każdego dnia napędzała nas do działania dowiodła, że nawet szusując na dwóch kółkach możemy promować i popularyzować rodzicielstwo zastępcze. Kręcąc kilometry jechaliśmy dla Bydgoszczy, w innowacyjny sposób głosząc, jak wielka jest potrzeba tworzenia NOWYCH RODZIN ZASTĘPCZYCH.

Jedziemy dla rodziny

A potrzeba jest OGROMNA ! Dla wyjaśnienia, na terenie Miasta funkcjonują 292 rodziny zastępcze, w których przebywa łącznie 376 dzieci. Natomiast zawodowych rodzin zastępczych, sprawujących opiekę nad dziećmi niespokrewnionymi, jest w Bydgoszczy TYLKO 21. W ostatnich latach obserwujemy dramatyczny czas stagnacji rodzinnych form pieczy zastępczej. Od czasu pandemii, rocznie przybywa nam zaledwie jedna lub dwie zawodowe rodziny zastępcze. W roku 2023, mimo szeroko zakrojonej kampanii promującej rodzicielstwo zastępcze, niestety nie udało nam się - jak dotąd - pozyskać kandydatów na zawodowych rodziców zastępczych. Taka sytuacja jest bardzo niekorzystna, szczególnie gdy dzieci wymagających zabezpieczenia, stale przybywa. Staramy się każdorazowo – na mocy wydanych postanowień Sądu,  w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu dzieci, zabezpieczyć im miejsca w zawodowych rodzinach zastępczych. Nierzadko skutkuje to przepełnieniem w rodzinach zastępczych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego, które mają pod opieką więcej niż troje dzieci. Jak na razie, nie dochodzi na naszym terenie do sytuacji kiedy, np. w szpitalach, dzieci miesiącami oczekują na umieszczenie ich w bezpiecznym domu rodziców zastępczych. Staramy się tak działać, aby móc zapewnić każdemu maluchowi, miejsce w stabilnym środowisku. Nie chcemy dopuszczać do sytuacji pogłębienia traumy u dzieci, które i tak już bardzo wiele przeszły. Jednak bez Waszej pomocy, bez wsparcia nowych kandydatów, możemy dalej nie dać rady !

Dlatego już teraz, z największą przyjemnością pragniemy ZAPROSIĆ do udziału w Happeningu, pn.: „Mamy wakaty dla Mamy i Taty”, który odbędzie się 31 sierpnia 2023 roku. Wydarzenie, objęte patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy, organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ma na celu promocję idei rodzicielstwa zastępczego.

W trakcie wydarzenia, będącego próbą popularyzowania wizerunku rodzin zastępczych w przestrzeni społecznej, przewidujemy rozmaite atrakcje w postaci: animacji, gier i zabaw. Dodatkowo utworzymy Punkt Konsultacyjno – Informacyjny, obsługiwany przez specjalistów Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS, w którym będziecie mogli Państwo zaczerpnąć wiedzy w temacie rodzicielstwa zastępczego.

HARMONOGRAM WYDARZENIA W PIGUŁCE:

  • data, godzina rozpoczęcia, miejsce: 31 sierpnia 2023 roku, 14.00, Plac Praw Kobiet (przy Bydgoskim Centrum Finansowym „Drukarnia”);
  • miejsce docelowe: Wyspa Młyńska;
  • liczne atrakcje w postaci: animacji, gier i zabaw dla dzieci.

Jednocześnie zwracamy się do Was z gorącą prośbą o udostępnienie powyższej informacji na obsługiwanych przez Was portalach społecznościowych, wśród przyjaciół, czy znajomych. Bardzo zależy nam aby wiadomość, o podejmowanej przez nas inicjatywie, trafiła do jak najszerszej grupy odbiorców.

 

Serdecznie dziękujemy za pomoc !   

logo skrzydła pieczy

red. Marta Frankowska

Strony w dziale:

Strony w dziale: