MOPS Bydgoszcz

OGRÓD SPOŁECZNY – ROŚNIEMY RAZEM

Szanowni Czytelnicy, za nami piąte spotkanie warsztatowe w ramach projektu realizowanego przez Rejonowy Ośrodek Pomocy Społecznej „Fordon”,
w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Miłośników Filmów Klub Filmowy Jeremi
„Ogród Społeczny – Rośniemy Razem”.

Spotkanie wyjątkowe, bowiem gościliśmy… pszczoły.

Tak tak, warsztaty, które odbyły się 7 września 2021 roku w całości poświęcone były tym niezwykle pożytecznym stworzeniom. Pan Adrian Stankiewicz – pszczelarz, miłośnik natury
i zdrowego żywienia, wprowadził nas w meandry i zawiłości życia pszczół. Pasja, z którą prowadził prelekcję, zaangażowanie i ogromna wiedza, pobudziła wyobraźnię niejednego Uczestnika.

W czasie spotkania poznaliśmy zagadnienia dotyczące życia i zadań rodziny pszczelej, począwszy od cyklu rozwojowego, aż po dojrzałego osobnika. Dziś jesteśmy bogatsi o wiedzę, jak istotny jest wpływ pszczoły miodnej na zapylenie roślin owadopylnych i zachowanie bioróżnorodności w środowisku naturalnym.

Zaprezentowane zostały różne produkty pszczele, m.in. miód gryczany, rzepakowy, faceliowy czy wielokwiatowy.

Mogliśmy zobaczyć również kwiatowy pyłek pszczeli, pierzgę, kit pszczeli i wosk.
Uświadomiliśmy sobie, jak zbawienne jest działanie miodu na nasz organizm.
Miodu, który notabene każdy z Uczestników otrzymał w prezencie.
Co tu dużo mówić ? – degustacja była rajem dla podniebienia !.

Pan Adrian Stankiewicz, przybyłym Słuchaczom, zaprezentował podstawowy asortyment pszczelarski, taki jak: bluza pszczelarska z kapeluszem, podkurzacz, szczoteczka czy dłuto pszczelarskie.

Jak sami Państwo widzicie, dużo się u nas dzieje, tym bardziej zachęcamy do uczestnictwa oraz śledzenia naszych poczynań, które dostępne są na stronie: www.mopsbydgoszcz.pl/aktualności.

Kolejne warsztaty tematyczne, będące niejako kontynuacją opowieści o życiu pszczół, odbędą się 9 września 2021 roku, w ramach których spróbujemy naszych sił… wyrabiając świece z wosku :)

* Dofinansowano ze środków Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, w ramach programu „Kooperacje – Fordon 2021”.