MOPS Bydgoszcz

Poznaj region z przewodnikiem. Kujawsko-Pomorskie. Wycieczka do Torunia

Klubowicze z „Babiego Lata” od kilku lat biorą udział w bezpłatnym zwiedzaniu atrakcji turystycznych Kujaw i Pomorza w ramach akcji „Poznaj swój region z przewodnikiem”. W tym roku po raz piąty Urząd Marszałkowski z regionalnym środowiskiem przewodników turystycznych organizuje akcję w dniach 29.02 – 01.03.

W dniu 29.02.2020r. Seniorki „Babiego Lata” pojechały pociągiem do Torunia. To nasza kolejna wizyta w tym mieście, ale chyba nie ostatnia, ponieważ do zobaczenia jest jeszcze wiele ciekawych atrakcji. Tym razem wraz z przewodnikiem odkrywaliśmy tajniki średniowiecznego budownictwa. Podczas dwugodzinnego spaceru odwiedziliśmy ciekawe zakątki miasta i obejrzeliśmy średniowieczne budowle, od przewodnika dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób produkowano wówczas cegły, jaka była technika budowania, w jaki sposób zdobiono budynki, jak budowano mury obronne.

Przewodnik z wielką pasją i zaangażowaniem opowiedział nam o tajnikach średniowiecznych budowli. Nie zabrakło również wielu ciekawostek, które pozwoliły nam na lepsze zrozumienie tematu i przyswojenie wiedzy.

Czy wiecie na przykład w jaki sposób budownictwo może wiązać się z kulinariami ?

Otóż w średniowieczu do wyrobu cegieł używano m. in. białka jaja kurzego. Zatem żony murarzy dysponowały taką ilością żółtek, iż sprzedawały je na targu na dzbany.

Stąd w przepisach na ciasta z tego okresu pojawiała się właśnie duża ilość żółtek !