MOPS Bydgoszcz

Co wiemy o grzybach?

Rozpoczął się wrzesień zatem po wakacyjnej przerwie nasz klub seniora „Babie Lato” wrócił do zajęć stacjonarnych. Na pierwszym spotkaniu wysłuchaliśmy prelekcji o grzybach.

Jesień to czas, kiedy ruszamy do lasu, by zbierać grzyby, ale zanim to zrobimy poznaliśmy kilka podstawowych zasad, a oto one:

  • zbieraj grzyby, co do których masz pewność, że są jadalne
  • pamiętaj, że sławna babcina metoda na odróżnienie grzyba jadalnego od trującego polegająca na polizaniu, nie działa a wręcz może nam zaszkodzić. To nieprawda, że trujące grzyby mają gorzki posmak! Są takie gatunki, które są bardzo toksyczne, mimo słodkiego smaku.
  • jeśli nie masz pewności, co do faktu, czy zebrane przez ciebie grzyby są jadalne – zgłoś się do sanepidu ( w naszym mieście Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna mieści się przy ulicy Kujawskiej 4)- pracownicy na pewno pomogą w rozwianiu wątpliwości.
  • zadbaj o to, by zbierać grzyby do odpowiednich opakowań- nie foliowych reklamówek czy wiaderek, najlepiej używać wiklinowego kosza ( grzyby w plastikowych workach zaparzają się i co za tym idzie prędzej się psują)
  • ważne jest także, by zebrane grzyby jak najprędzej zużyć – im dłużej je przechowujemy, tym bardziej zwiększamy ryzyko zatrucia!

Wiele z tych zasad nasze seniorki doskonale znały a przygotowany przez nas quiz dotyczący tej tematyki rozwiązały na ocenę celującą.

Tak więc pozostaje jedynie wybrać się na ćwiczenia praktyczne, co mamy nadzieję niedługo zrealizujemy.