MOPS Bydgoszcz

Wycieczka szlakiem bydgoskich kościołów

W dniu 12.08.2019r. Seniorki z „Babiego Lata ” kontynuując zwiedzanie Bydgoszczy udały się szlakiem budowli sakralnych – zwiedzały bydgoskie kościoły : Bazylikę mniejszą św. Wincentego a Paulo, Kościół pw. św. Piotra i Pawła na Placu Wolności, Kaplica pw. Bożego Ciała przy klasztorze Klarysek od Wieczystej Adoracji , Kościół pw. św. Andrzeja Boboli (Ojcowie Jezuici) na Placu Kościeleckich oraz bydgoską Farę. Zabytkowe świątynie zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Bazylika to jedna z potężniejszych budowli sakralnych w Bydgoszczy, wyróżnia się charakterystycznym kształtem wzorowanym na rzymskim Panteonie. We wnętrzu znajduje się monumentalny ołtarz główny składający się z tzw. grupy Ukrzyżowania i mozaiki, na której tle stoi ogromny krzyż i stojąca pod nim grupa Wincentego a Paulo z ubogimi. W ośmiu ołtarzach bocznych znajdują się kapliczki a w nich posągi świętych. Szczególną uwagę zwraca kopuła z umieszczonymi w niej w niej rozetami stylizowanymi na kwiaty polskie.

Katedra św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy ( tzw. Fara bydgoska)– to pochodzący z XV wieku największy zabytek staropolskiej architektury Bydgoszczy , przepięknie położony nad rzeką Brdą . Z racji jego położenia w centrum Bydgoszczy jest często odwiedzany przez mieszkańców miasta szukających chwili skupienia i ciszy. Szczególnym sentymentem bydgoszczanie darzą znajdujący się w ołtarzu głównym koronowany obraz Matki Boskiej Pięknej Miłości z Dzieciątkiem Jezus , trzymającej różę w dłoni. Ponadto przepięknie zdobione barokowe ołtarze boczne: św. Anny, św. Józefa, św. Rocha i św. Barbary.
To był piękny dzień pozwalający na wyciszenie i zatrzymanie na chwilę pędzącego wokół nas świata!