MOPS Bydgoszcz

LATO W PROJEKCIE „Rodzina w Centrum 2”

W okresie wakacji letnich, w miesiącu lipcu, pozwoliliśmy naszym specjalistom troszeczkę odpocząć. Nie znaczy to jednak, że nic się nie działo 😊 Dwie Panie terapeutki oraz Pani prawnik pełniły swoje dyżury i udzielały wsparcia uczestnikom projektu, zgodnie
z zaplanowanym harmonogramem.

W sierpniu uczestnicy mogli skorzystać dodatkowo ze specjalistycznego poradnictwa psychologicznego i psychiatrycznego. Miało miejsce również spotkanie grupy wsparcia, która tym razem, poruszała temat samodzielności samoobsługowej dzieci w wieku przedszkolnym oraz rozwoju motoryki małej i dużej u przedszkolaków.

Lato dla wielu z nas oznacza czas urlopowy. W sierpniu chętnie bierzemy wolne w pracy, licząc na piękną pogodę i często podążamy w kierunku nadmorskich miejscowości. W tym roku uczestnicy projektu „Rodzina w Centrum 2” (37 osób) w ramach 5-dniowego wyjazdu edukacyjnego z elementami integracji mieli możliwość wyjazdu nad Morze Bałtyckie. Tym razem miejscem edukacji i integracji okazała się być Pogorzelica – niewielka miejscowość
w województwie zachodniopomorskim, w gminie Rewal. Harmonogram pobytu zawierał treści zarówno szkoleniowe, jak i rekreacyjno-integracyjne. Dorośli uczestnicy wyjazdu przeszli trening umiejętności wychowawczych dla rodziców. Tematem treningu były zaburzenia rozwojowe i genetyczne u dzieci wynikające z wad okołoporodowych. W tym samym czasie uczestnicy w wieku 10-13 lat brali udział w treningu umiejętności społecznych, poruszając temat szeroko pojętej przyjaźni. Najmłodsi natomiast pochłonięci byli zabawą z animatorami oraz udziałem w atrakcjach dostosowanych do ich wieku (przejażdżka meleksami, wizyta w mini ZOO). Cały pobyt obfitował w różnego rodzaju gry, zabawy integracyjne oraz zawody rodzinne na boisku sportowym. Przez cały czas do dyspozycji uczestników pozostawała infrastruktura ośrodka wypoczynkowego w tym: duży zalesiony teren, sprzyjający spacerom i zabawom terenowym, ścianka wspinaczkowa i tyrolka (pod okiem instruktora), boisko do gry w piłkę nożną, koszykówkę, plac zabaw, piaskownica. Nie zabrakło zabaw tanecznych przy muzyce, karaoke oraz oczywiście spacerów po plaży i kąpieli w morzu. Wieczory były czasem na wspólną integrację przy ognisku. W ciągu dnia rodzice mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji ze specjalistą, w których chętnie uczestniczyli. Atrakcją, która szczególnie ucieszyła uczestników była wycieczka do Rewala do Parku Wieloryba oraz zwiedzanie oceanarium i motylarni w Pobierowie. Zarówno mali, jak i duzi, świetnie bawili się, poznając imponujące okazy morskich głębin oraz podziwiając niespotykanie i barwne gatunki motyli z całego świata.

   

Z początkiem września kolejna grupa uczestników (35 osób) wybrała się do Pogorzelicy. Program wyjazdu był podobny do sierpniowego. Niestety lato powoli zaczęło się żegnać, więc pogoda nie sprzyjała spacerom i kąpieli w morzu. Nie znaczy to, że uczestnicy nie mieli zajęcia. Wykonawca zorganizował liczne zabawy świetlicowe angażujące i integrujące całe rodziny. Deszczowa pogoda nie popsuła wycieczki do Parku Wieloryba oraz wejścia na 45 metrową latarnię morską w Niechorzu. Natomiast żywe okazy kolorowych owadów w motylarni zrobiły na uczestnikach naprawdę duże wrażenie.

Ideą wyjazdów edukacyjnych jest poszerzenie i wzmocnienie kompetencji opiekuńczo-wychowawczych rodziców, wyposażenie ich w nową wiedzę, a także integracja poszczególnych członków rodziny i całych rodzin. Dodatkowym elementem jest odpoczynek i dobra zabawa. Tak też było tym razem. Uczestnicy dwóch wyjazdów nie szczędzili komplementów i podziękowań. Byli bardzo zadowoleni, że mieli możliwość udziału w takiej formie wsparcia. Niektórzy przyznali, że nigdy nie byli nad morzem, z kolei inni nigdy nie spędzili wakacji całą rodziną. Miłym jest fakt, że po powrocie do Bydgoszczy część uczestników nadal utrzymuje ze sobą kontakt.

Zawsze największą nagrodą dla organizatora i wykonawcy są zadowoleni uczestnicy. Tak też było w tym przypadku. Dlatego oba wyjazdy należy zaliczyć do bardzo udanych i zapadających w pamięć.

Ponadto we wrześniu kontynuowane było specjalistyczne poradnictwo rodzinne: prawne oraz psychologiczne, a także terapia. Stali uczestnicy spotkali się dwa razy w ramach grupy wsparcia. Pracowali nad znaczeniem więzi między rodzeństwem oraz więzi na linii dziecko-rodzic/opiekun. Rozmawiali również o konfliktach pojawiających się w rodzinie, między różnymi jej członkami.