MOPS Bydgoszcz

Wycieczka do Warszawy

W dniu 26.06.2019r. Seniorzy klubu „Babie Lato” wybrali się na wycieczkę edukacyjną do stolicy. Pogoda tego dnia nie była dla nas za bardzo łaskawa, gdyż panowały tropikalne upały, ale my zorganizowaliśmy sobie czas tak, by ciekawie i bezpiecznie dla zdrowia go wykorzystać.

Już po wyjściu z dworca kolejowego przeżyliśmy szok, gdyż dostrzegliśmy olbrzymią ilość wysokich wieżowców „drapaczy chmur”, które dotąd oglądaliśmy na fotografiach i TV.

Zwiedziliśmy zatem Zamek Królewski wraz z jego pięknymi ogrodami oraz spacerowaliśmy wąskimi i urokliwymi uliczkami Starówki – prawdziwej perełki stolicy. Na Placu Zamkowym obejrzeliśmy słynną kolumnę króla Zygmunta III Wazy, który w XVI wieku przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy.

Odbyliśmy też krótką wędrówkę Traktem Królewskim, którego początki powstania sięgają końca XV wieku. W jego skład wchodzą obecnie ulice Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Aleje Ujazdowskie, Belwederska i Sobieskiego. Większą cześć zabytków obejrzeliśmy z okien wycieczkowego piętrowego autobusu, ale nie omieszkaliśmy samodzielnie dotrzeć do Pałacu Prezydenckiego i Kościoła Trzech Krzyży, w którego którego filarze wmurowana jest urna z sercem Fryderyka Chopina.

Na zakończenie naszego warszawskiego dnia wjechaliśmy windą na sam szczyt Pałacu Kultury i Nauki, skąd rozciągał się zapierający dech w piersi widok na całą stolicę.

Bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi powracaliśmy z wypiekami na twarzy do domu a podróż powrotna minęła nam na rozmowach i dzieleniu się wrażeniami z całego dnia.