MOPS Bydgoszcz

Światowy Dzień Zdrowia w KPCK

W dniu 05.04.2019r. Seniorki z „Babiego Lata”odwiedziły Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. W tym dniu odbywały się tam obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem „Porozmawiajmy o zdrowiu”.

Światowy Dzień Zdrowia, to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia w 1948 roku.Obchodzone jest co roku od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia. ‚

Spotkanie podzielone zostało na dwie części : w pierwszej można było m.in. posłuchać prelekcji dotyczącej bardzo zdradliwej choroby jaką jest cukrzyca nazywana epidemią XXI wieku oraz poznać zasady leczenia uzdrowiskowego.

W przerwie wystąpił zespół wokalny „Niespodzianka” z Klubu seniora „Złota Jesień”. Seniorzy zachwycili nas pięknym, melodyjnym śpiewem, który korespondował ze wspaniałymi strojami scenicznymi artystów.

Druga część spotkania poświęcona została propagowaniu akcji: Wyłącz raka! prowadzonej przez organizatora kampanii społeczno-edukacyjnej „Servier – wyłącz raka”. W jej ramach skorzystać można było z konsultacji lekarskiej w kierunku raka jelita grubego.

Zostałyśmy zaproszone na niezwykły spacer edukacyjny w modelu imitującym wnętrze jelita grubego w ramach akcji „Kolonoskopia jest super!”. Było to dla nas bardzo pouczające i skłoniło niektórych do podjęcia decyzji o poddaniu się kolonoskopii. Jak się dowiedzieliśmy w późniejszym wykładzie badanie to wcale nie jest takie straszne, a pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych w jelicie grubym mogących doprowadzić do rozwoju raka jelita.

Niektóre z nas podjęły na miejscu decyzję o zapisaniu się na takie badanie !

Ponadto wykonałyśmy badania poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego oraz badania w kierunku HCV. Jesteśmy zdrowe i pełne energii, nie odpuszczamy diety i dobrego humoru. Na zakończenie udzieliłyśmy wywiadu dziennikarce Radia PIK.