MOPS Bydgoszcz

Nieznane zakątki Bydgoszczy

Dnia 13.04.2019r. skorzystaliśmy z zaproszenia pracowników Biblioteki na Przylesiu i wraz z czytelnikami odkrywaliśmy sekrety naszego miasta. Zaprzyjaźniony przewodnik Pan Krzysztof Bartowski oprowadził nas po miejscach nieznanych dla nas i o ciekawej historii. Wiele pokazanych nam miejsc mijaliśmy bardzo często, jednak nie wiedzieliśmy co w tym miejscu znajdowało się wcześniej, jaka była historia tych zabytków. Odkryliśmy również kilka uroczych, historycznych miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Wzbogaciliśmy swoją wiedzę, jednak nadal czujemy niedosyt. Chciałoby się powiedzieć…chcemy więcej, nadal jesteśmy spragnieni zdobywania nowej wiedzy na temat naszego miasta, naszej historii.

Ale od początku. Spacer ze zwiedzaniem rozpoczęliśmy od Kościoła Jezuitów, następnie Plac Kościeleckich i jego najważniejsze budynki, Hala Targowa, Rynek Starego Miasta, pomnik Kazimierza Wielkiego, uliczka Pod Blankami, Wyspa Młyńska. Usłyszeliśmy historię Bydgoszczy, zobaczyliśmy rozplanowanie średniowiecznego miasta, poznaliśmy historię kościoła ewangelickiego, na jego ruinach zbudowana została hala targowa. Poznaliśmy postać króla Kazimierza Wielkiego i obejrzeliśmy pozostałości po ruinach miejskich obwarowań i po fosie zamkowej. Dowiedzieliśmy się o istnieniu bram miejskich, które uległy spaleniu w wielkim pożarze miasta w XVI wieku, których nigdy nie odbudowano. Usłyszeliśmy opowieść o dawnej mennicy. Ciekawostek usłyszeliśmy jeszcze więcej, a nieznane miejsca utrwalaliśmy w kadrze aparatu.