MOPS Bydgoszcz

Wakacje z lalkami

W dn. 30.08 – 02.09. 2018 r. na terenie Bydgoszczy odbył się Magiczny Festiwal Baśni i Bajek POZYTYWKA, dzięki któremu nasze miasto stało się magicznym, baśniowym miejscem. Stało się tak także dzięki dzieciom z rodzin zastępczych.
W okresie od 13 sierpnia do 23 sierpnia 2018 roku w świetlicy środowiskowej w Łęgnowie odbywały się warsztaty lalkarskie podczas których dzieci pracowały nad spektaklem towarzyszącym Festiwalowi „Pozytywka”. Podczas tych niesamowitych dni, dzieci wraz z artystami, Panem Henrykiem Hryniewickim oraz Panią Dagmarą Jemioła – Hryniewicką, pracowali nad własnymi marionetkami oraz etiudami inspirowanymi ich własnymi przeżyciami. Dzieci miały szansę wczuć się w lalkarza i nie tylko wykorzystać swoją kreatywność, ale także umiejętności manualne, dzięki którym lalki ożywały. Artyści przyjechali z Rzeszowa, tworzą Teatr NEMNO, są twórcami ciekawych i oryginalnych spektakli dla dzieci.
Spektakl odbył się 2 września w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Okazał się sukcesem. W teatrze zostało utworzone stanowisko Działu Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS Bydgoszcz, na którym można było pozyskać informacje dotyczące rodzicielstwa zastępczego i pobrać ulotki z danymi adresowymi. Pracownicy DRPZ zachęcali do tworzenia rodziny zastępczej albo prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Projekt „Wakacje z lalkami” odbywał się w Łęgnowie, osiedlu położonym na skraju Bydgoszczy, które w dużej mierze jest narażone na utrudniony dostęp do działań kulturalnych. Miał na celu promowanie w sposób niestandardowy problematyki związanej z rodzinną pieczą zastępczą. Projekt jest współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz.
To wakacyjne, magiczne przeżycie nie byłoby możliwe bez Fundacji BRWI, która zaprosiła dzieci do współpracy, bardzo serdecznie dziękujemy!
Serdeczne podziękowania także dla Pana Henryka i Pani Dagmary, którzy dzięki swoim niesamowitym umiejętnościom i fantazji potrafili zachęcić dzieci do pracy nad spektaklem, dając szansę dzieciom do obcowania ze sztuką.