MOPS Bydgoszcz

ZAKRĘCIŁ NAMI MŁYN WIEDZY

Dnia 08.09.2018r. zrealizowaliśmy kolejny moduł z zaplanowanych działań socjalnych na rzecz dzieci, w ramach projektu „Dobre Sąsiedztwo”. Na wycieczkę pojechało z nami 27 dzieci.
Tym razem celem naszej wyprawy i edukacji był Toruń. Prawie każdy tam był, ale nie wszyscy widzieli to, co udało się nam. Rozpoczęliśmy od wystawy aut, które „grały” w filmach, a wystawione zostały ku uciesze widzów w Galerii Plaza. Wspólnie z pracownikiem Galerii, nasi podopieczni mogli przez chwilę stać się bohaterami filmowej akcji. Największą atrakcją cieszył się pojazd rodziny Flinstonów i sławny wehikuł czasu – de Lorean z „Powrotu do przyszłości”. Najmłodsi chętnie skorzystali z centrum zabaw na terenie galerii. Duża zjeżdżalnia zrobiła wrażenie na wszystkich, jednak tylko młodzież skorzystała z tej frajdy. Opiekunowie czuwali nad bezpieczeństwem grupy, nie mając odwagi na tak ekstremalne przeżycia. Po takim wstępie nikt nie myślał, że czekają nas jeszcze większe emocje. Przez kolejne godziny zwiedzaliśmy sześć pięter toruńskiego Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”, gdzie pod okiem przewodnika mogliśmy zapoznać się z pięcioma wystawami tematycznymi wyjaśniającymi zjawiska zachodzące w przyrodzie i kosmosie. Czynnie uczestniczyliśmy w kreatywnym zadaniu budowania fortecy obronnej. W oparciu o założone przez prowadzących kryteria, wszyscy wykonali zadanie na szóstkę. Po skończonej pracy odbyła się bitwa między fortecami, co ostatecznie zakończyło się rozniesieniem w pył budowli przeciwnika. Całe szczęście, że budulcem były klocki z gąbki, tak więc obyło się bez ofiar. Zabawa była przednia, a nauka wielka. Dzieciaki z wielkim zaciekawieniem i błyskiem w oku odkrywcy przyglądali się kolejnym atrakcjom. Kolejne odkrycia ze świata nauki były powodem do salw radości i uznania dla samych siebie za zrozumienie tego, co wcześniej wydawało się trudne i nie do przyswojenia.
„Młyn” zakręcił nami wyjątkowo, przyprawiając o pozytywny zawrót głowy. Po wszystkich naukowych atrakcjach Mc Donalds był jak najbardziej wskazany – wciąż powoduje uśmiech radości na twarzach dzieci. Będąc w Toruniu nie można było zapomnieć o piernikach i innych upominkach np. dla rodzeństwa. Na Starym Rynku Kopernik zerkał na nas z pomnika, co uwieczniliśmy na pamiątkowym zdjęciu. Wszyscy uczestnicy wycieczki, późnym popołudniem zmęczeni, ale szczęśliwi, wrócili do domów. Dla nas, jako organizatorów tej kulturalno-edukacyjnej zabawy, obraz dzieci tak naładowanych pozytywną energią jest wystarczającym powodem do dalszego działania. Szczególne podziękowania należą się pracownikom socjalnym paniom Małgorzacie Puk i Marioli Pietrzak. Ich zaangażowaniu i umiejętnościom organizacyjnym oraz radości jaką czerpią z pracy należy mocno przyklasnąć.