MOPS Bydgoszcz

Asertywność – cz. I – kwietniowe warsztaty dla mam

Kontynuując niezrealizowany do końca temat ze styczniowych warsztatów – czyli asertywność – wróciliśmy do tego zagadnienia w dniu 19.04.2018, wraz z p. Pedagog Anną Zielińską. Uczestniczki ponownie podzielone zostały na grupy, w ramach których wspólnie pracowały warsztatowo. W taki sposób zdobyta wiedza pozostaje najdłużej.
Asertywność rozumiana jako postawa życiowa pozwalająca na wyrażanie siebie, stawianie własnych granic, korzystanie ze swoich praw, ale też z jednoczesnym poszanowaniem drugiej strony – to niełatwa umiejętność. Posiadanie jej jednak pomaga uchronić się przed frustracją, wykorzystaniem, a niekiedy przemocą.
Temat oczywiście obszerny, Panie mogły poznać jego najważniejsze założenia, przetrenować umiejętności. Na zakończenie każda z uczestniczek samodzielnie wykonała sobie test diagnostyczny, którego wynik pozwolił ocenić, na ile udaje jej się być osobą asertywną w różnych sytuacjach życiowych. Panie otrzymały także materiały szkoleniowe do domu – do dalszej lektury i rozważań.