MOPS Bydgoszcz

Impreza integracyjna – wyjazd do Torunia

W ramach działań środowiskowych realizowanych w projekcie systemowym „Krok do przodu” w dniu 24.09.2013 r. w godzinach od 8.00– 18.00 odbyła
się impreza integracyjna – wycieczka do Torunia grupy samotnych matek i otoczenia wraz z animatorem lokalnym oraz pracownikami Rejonowego Ośrodka Pomocy Społecznej „Wyżyny”.
Celem wycieczki była integracja, wspólne spędzanie czasu oraz edukacja tj. zdobycie wiedzy z zakresu historii miasta, astronomii i produkcji wypiekania pierników. Podczas wycieczki zaplanowano mnóstwo atrakcji. Na początek wspólne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, który pokazał najciekawsze miejsca Torunia: Stare Miasto – pomnik Mikołaja Kopernika, Ratusz Staromiejski, Dwór Artusa, Dom Mikołaja Kopernika, pomnik Flisaka, Krzywa Wieża.
Następnie wizyta w Muzeum Piernika, które znajduje się na piętrze zabytkowego spichrza. Jest to jedyne w Europie żywe muzeum. Zwiedzający nie tylko mogą zobaczyć jak wyrabia się tradycyjne toruńskie pierniki, ale także uczestniczyć w procesie ich produkcji. W historycznym toruńskim wnętrzu, pośród zapachów imbiru, goździków i wielu innych przypraw uczestnicy wycieczki przesiewali mąkę, ucierali korzenie, przygotowywali ciasto, a gotowe wypieki skonsumowali lub zabrali na pamiątkę do domu. Poznanie historii i tradycji w Muzeum Piernika sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości i zabawy.
Jedną z największych atrakcji turystycznych Torunia jest Planetarium im. Wł. Dziewulskiego działające od 17 lutego 1994 roku. Należy ono do najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów toruńskiej Starówki ze względu na półkolistą kopułę i rotundowy kształt budynku. Główną jego działalnością jest prezentacja seansów popularno-naukowych. Uczestnicy w niekonwencjonalny sposób zdobywali wiedzę z zakresu astronomii.
Na zakończenie odbył się rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczestnicy podziwiali panoramę Starego Miasta Torunia, jednocześnie słuchając historii tego miasta, jak również krótkich prezentacji najważniejszych zabytków tamże zlokalizowanych. Po poczęstunku, pełni wrażeń i zdobytej wiedzy, wrócili do domu.

Uczestnicy wycieczki do Torunia- Krzywa Wieża

Uczestnicy wycieczki do Torunia- Krzywa Wieża

Uczestnicy wycieczki – spacer po Starym Mieście

Uczestnicy wycieczki - spacer po Starym Mieście
Uczestnicy wycieczki w Muzeum Piernika

Uczestnicy wycieczki w Muzeum Piernika

 Uczestnicy wycieczki w Planetarium.

 Uczestnicy wycieczki w Planetarium.