MOPS Bydgoszcz

Zwiedzamy Muzeum Okręgowe – c.d.

W dniu 27.02.2020r. Seniorki „Babiego Lata” po raz kolejny odwiedziły Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Tym razem zwiedziłyśmy dwie wystawy w obiektach na Wyspie Młyńskiej.

Jedna poświęcona Bydgoskiemu Skarbowi, który został odnaleziony w Katedrze Bydgoskiej pw. Św. Marcina i Mikołaja. Obejrzałyśmy kilkaset złotych monet ( dukaty z Niderlandów, Austrii i Niemiec) z okresu od przełomu XV/XVI wieku do 1652 roku oraz ozdoby( piękne pierścionki czy srebrna siatka na włosy), części stroju, w tym srebrne guzy – pągwice i dekoracyjne rozety, amulety.
Druga wystawa – Mennica bydgoska usytuowana w budynku, gdzie w XVII wieku znajdowała się kamienica i pręgarnia, gdzie wybijano monety. Mennica bydgoska była jedną z najważniejszych w Rzeczypospolitej, obok drobnych monet takich jak szelągi i trojaki, wybijała również monety o wysokim nominale: dukaty i ich wielokrotność, a także talary i półtalary.

Nasze monety odznaczały się znakomitym opracowaniem artystycznym.

Z Bydgoszczy pochodzi słynna złota moneta studukatowa z 1621 r., o wadze 350 g, uważana za jedną z najpiękniejszych monet europejskich, którą miałyśmy okazję obejrzeć dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki 3D. Zaprezentowano również m.in. narzędzia kowalskie, stemple mennicze, skrzynia – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy, na Wyspie Młyńskiej .