MOPS Bydgoszcz

MAJ I CZERWIEC W PROJEKCIE „RODZINA W CENTRUM 2”

MAJ

W maju specjaliści udzielali uczestnikom projektu „Rodzina w Centrum 2” wsparcia w formie poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego, prawnego oraz terapii
w zależności od indywidualnych potrzeb. Ponadto rodzice zastępczy oraz naturalni otrzymali możliwość uczestnictwa w
dwóch czterogodzinnych grupach wsparcia.
W atmosferze otwartości i zaufania rozmawiali między innymi na temat usamodzielnienie się dzieci oraz roli rodzica w tym procesie. Rozważali, jakie są przejawy dojrzałości rodzicielskiej oraz, w jaki sposób wspierać dziecko w rozwoju niezależności.

CZERWIEC

W czerwcu, ostatnim miesiącu II kwartału, zawodowe rodziny zastępcze wymieniały się dobrymi praktykami oraz osobistym doświadczeniem podczas warsztatu wzmacniającego kompetencje rodzicielskie. Rodzice wspólnie zastanawiali się czym jest wypalenie zawodowe, jakie są jego przyczyny i objawy, w jaki sposób zapobiegać wypaleniu, a także poszukiwali sposobów na radzenie sobie z ujawniającym się wypaleniem zawodowym. W tym samym czasie odbywały się zajęcia animacyjne dla dzieci rodziców uczestniczących w warsztacie. Pod czujnym okiem animatora dzieci integrowały się podczas różnorodnych prac plastycznych, gier oraz zabaw dostosowanych do ich możliwości i wieku.

W tym miesiącu rodzice zastępczy indywidualnie spotkali się z superwizorem, zyskując cenne, niezbędne dla nich wsparcie. To była ostatnia superwizja w tym roku.

Z kolei rodziny naturalne oraz zastępcze, a także ich dzieci aktywnie korzystali ze specjalistycznego wsparcia psychiatrycznego, psychologicznego oraz terapii.

W czerwcu odbyły się również dwukrotnie czterogodzinne grupy wsparcia. Uczestnicy między innymi omawiali trudności wychowawcze w pracy z dzieckiem, formy agresji, konsekwencje stosowana kar oraz zastanawiali się czym jest motywacja.

W kolejnych miesiącach uczestnicy będą mogli kontynuować swój udział w wybranych przez siebie formach wsparcia.

Serdecznie zachęcamy do udziału w projekcie „Rodzina w Centrum 2”.

Informujemy, że w okresie wakacji letnich

Centrum Wspierania Rodzin będzie czynne 5 dni w tygodniu:

Poniedziałek: 8:00 – 15:00

Wtorek: 8:00 – 17:00

Środa: 8:00 – 15:00

Czwartek: 8:00 – 15:00

Piątek: 8.00 – 13.00