MOPS Bydgoszcz

Wizyta w bydgoskim „botaniku”

W dniu 26.04.2019r. zaprosiliśmy Seniorki klubu ”Babie Lato” na przepiękny spacer po ogrodzie botanicznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Naszym przewodnikiem był Pan Jarosław Mikietyński, który w bardzo ciekawy i przystępny sposób wprowadzał nas w tajniki przyrody.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego mieści się w samym centrum Bydgoszczy.

Historia Ogrodu sięga roku 1930, kiedy otwarty został jako Szkolny Ogród Botaniczny. Po II wojnie światowej jego powierzchnia została powiększona i stał się Miejskim Ogrodem Botanicznym. W roku 1977 „botanik” został przekształcony w ogólnodostępny park miejski. Ogród posiada status pomnika przyrody „Arboretum” nadany w roku 1995r. Aktualnie terenem tym od 1999r. administruje Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Ogród oczarował nas swoim pięknem i różnorodnością roślin : krzewów, drzew i kwiatów.

Zobaczyliśmy m.in. kwitnące krokusy, szafirki, stokrotki i tulipany, krzewy kłokoczka i migdałki oraz kasztanowce. Mieliśmy też okazję popatrzeć na niezwykłe drzewo- Mamutowiec olbrzymi , którego naturalnym siedliskiem są góry Sierra Nevada w Kalifornii. To najpotężniejsze drzewo świata dożywa nawet 3,5 tysiąca lat, osiągając 95 metrów wysokości i 10 metrów średnicy pnia !

Jedna z części ogrodu poświęcona jest królowej kwiatów róży- jest ich nasadzonych około 1000 gatunków ale na ich kwitnienie musimy jeszcze zaczekać do lata!

Bardzo spodobał się nam „Kaktusowy zakątek”,gdzie przez cały rok można podziwiać opuncje brązowo- kolczaste pochodzące z Ameryki Północnej.

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy ogrodową pasiekę, gdzie poznaliśmy budowę ula i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o życiu pszczół oraz o pożytkach jakie dają ludziom.

Po zakończeniu zwiedzania wszyscy zgodnie stwierdziliśmy, iż nieco zapomnieliśmy o jego istnieniu a wycieczka pozwoliła nam na nowo odkryć jego walory- na pewno tu jeszcze wrócimy!!!