MOPS Bydgoszcz

Wizyta w Izbie Tradycji Kolejowych

Uczestnicy Klubu Seniora „Babie Lato” w dniu 12.04.2019r. odwiedzili Izbę Tradycji Kolejowych-muzeum pod patronatem Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Kolei.
Muzeum znajduje się na peronie 3 Dworca PKP Bydgoszcz Główna i mieści się w malutkim budynku, który jest rekonstrukcją pierwszego bydgoskiego terminala dworcowego z 1849 r. Został odbudowany w czynie społecznym w roku 1979. Gospodarze – młodzież, uczniowie Technikum Kolejowego odpowiadali na nasze liczne pytania, a wiedzę mieli przeogromną i zarazili nas swoją pasją. Interesowało nas wszystko, a kolejarze chętnie dzielili się swoją wiedzą i prezentowali swoje zbiory, pamiątki, modele. Obejrzeliśmy również elementy wyposażenia technicznego kolei, telefony i centralki telefoniczne, lampy naftowe, mundur, tablice kierunkowe pociągów oraz zbiór literatury archiwalnej poświęconej kolei.
Duże wrażenie zrobił na nas parowóz, który stoi przez przed budynkiem w formie pomnika. Od naszych przewodników dowiedzieliśmy się, że Parowóz TKp1-46 firmy Union Giesserei Königsberg z 1915 r., jest jedynym, który się zachował ze 100 wyprodukowanych. Zdobyliśmy nową wiedzę, usłyszeliśmy wiele ciekawostek, którymi będziemy się dzielić z innymi i rozsławiać muzeum, które jest jedyne w swoim rodzaju, o którym wiele osób nie słyszało.