MOPS Bydgoszcz

Apetyt Na Aktywność

Naszą grupę seniorek wciąż rozpiera energia. Panie podczas cotygodniowych spotkań same kreują tematy, którymi chcą się zająć i realizować. Ostatnie zajęcia upłynęły pod znakiem

manualnego usprawniania. Podczas spotkań powstają koszyczki, ozdobne guziki oraz misternie wyplatane sznurki, które mają dużą wartość estetyczną oraz znajdują zastosowanie w życiu codziennym. Każdy z nas staje przed problemem gustownego zapakowania imieninowego prezentu, a nasze seniorki doskonale zagospodarowują tę niszę. Liczy się praktyczne zastosowanie wytwarzanych przedmiotów. Zajęcia plastyczne, które wymagają niemałej cierpliwości i zaangażowania, odbywają się przy dużym zaangażowaniu uczestniczek spotkań. Seniorki uwielbiają malować tzw. mandale, czyli wykonują rysunki mające duży, pozytywny wpływ na kształtowanie funkcji poznawczych. Nieocenione jest relaksujące działanie zajęć, a praca w grupie daje poczucie wspólnoty i potrzeby bycia razem.

Dowodem silnych relacji w grupie jest list-kartka stworzone dla koleżanki przebywającej w szpitalu. Angażowanie się w ten temat bardzo dobrze wpływa na zacieśnianie wzajemnych relacji wewnątrz grupy. Trudne sytuacje życiowe, w których mogą znaleźć się wszyscy, kreują postawy pełne empatii i wsparcia. Seniorki przeżywają wspólnie zarówno radosne jak i trudne chwile.

Nasze panie swoją energię pożytkują również poza ośrodkiem. Wykorzystują możliwości kulturalno-oświatowe jakie daje im miasto Bydgoszcz. Regularnie uczestniczą w wydarzeniach muzycznych w Filharmonii Pomorskiej, wyjeżdżają na koncerty do Pałacu w Ostromecku i wciąż szukają nowych wydarzeń z których mogłyby skorzystać.

Jedną z form pracy mających na celu podniesienie ogólnego rozwoju fizycznego, jest cotygodniowy udział w zajęciach gimnastycznych. Zajęcia w zależności od warunków atmosferycznych odbywają się na sali lub na świeżym powietrzu.

Ostatnim pomysłem w sferze rozwoju intelektualnego było stworzenie kącika bibliotecznego. Zagospodarowano prywatne księgozbiory uczestniczek, wymieniając się tytułami. Dostęp do książek mają wszyscy zainteresowani czytaniem. To jedyne kryterium, które trzeba spełnić żeby skorzystać z książki. Inicjatywa wywołała dyskusje dotyczące zainteresowania literaturą, różnymi jej gatunkami i wzajemnym polecaniem przeczytanych książek. Jak się okazuje apetyt na aktywność rośnie, co bardzo nas cieszy i motywuje do dalszej pracy.