MOPS Bydgoszcz

Realizacja projektu „Rodzina w centrum”

STYCZEŃ 2018

W styczniu 2018 roku rozpoczęliśmy kolejny i ostatni już półroczny etap realizacji projektu partnerskiego „Rodzina w Centrum”.

Styczeń zapewnił zarówno rodzicom naturalnym, jak i zastępczym możliwość skorzystania ze specjalistycznego wsparcia w formie poradnictwa psychiatrycznego.

LUTY 2018

W lutym natomiast oprócz poradnictwa psychiatrycznego, specjaliści udzielali wsparcia pedagogicznego. Ponadto na przełomie 17 – 21 lutego Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy w ramach w/w projektu zorganizował wyjazd edukacyjny z elementami integracji, zarówno dla rodzin z trudnościami opiekuńczo – wychowawczymi, jak i rodzin zastępczych.

Tym razem 39 osobowa grupa zawitała do Wąbrzeźna w gminie Ryńsk. Uczestnicy zostali zakwaterowani w nowopowstałym hotelu RONDO. Już pierwszego dnia rodzice i opiekunowie „trenowali” swoje umiejętności wychowawcze, zastanawiali się nad tym jakimi są rodzicami/opiekunami, dzielili się z innymi swoimi „sposobami” radzenia sobie w trudnych, kryzysowych momentach bycia rodzicem. Ponadto poszerzali wiedzę z zakresu uzależnień dzieci i młodzieży. Kolejne dni przyniosły jeszcze większą dawkę wiedzy i praktycznych rozwiązań. Warsztaty, dyskusje, dobre praktyki sprzyjały nawiązaniu dobrego kontaktu między uczestnikami i przyswajaniu wiedzy. Podczas warsztatów została również poruszona tematyka dotycząca m.in. asertywności w życiu i wychowaniu dzieci, sposobów spędzania czasu wolnego z dziećmi, a także przedstawione zostały metody rozładowywania napięć emocjonalnych u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. To tylko część zagadnień, jakie zostały zaprezentowane odbiorcom warsztatów. Ponadto do dyspozycji dorosłych uczestników wyjazdu byli specjaliści: terapeuta i psycholog, którzy w miarę potrzeb służyli swoją poradą i doświadczeniem podczas indywidualnych sesji.

Dla młodszych uczestników wyjazdu animatorzy przygotowali duży wachlarz atrakcji. Od zajęć statycznych, skupiających się na motoryce małej i konstruktywnym myśleniu, po gry i zabawy zespołowe. Niektóre z zaproponowanych zajęć to bajkowe kolorowanki, gry planszowe, „domowe” kino na dużym ekranie z niespodzianką w postaci popcornu i lodów, wyścigi rzędów, spacery po okolicy, zabawy na świeżym powietrzu, na placu zabaw, malowanie buziek, balonowe szaleństwa i wiele, wiele innych.

Dbając o integracyjny element wyjazdu wykonawca nie zapomniał o atrakcjach dla całych rodzin, które angażowały wszystkich członków rodziny, a także integrowały rodziny między sobą. Gra terenowa ulicami Wąbrzeźna była świetnym sposobem na poznanie zabytków miasta oraz historii Wąbrzeźna. Okazją do uruchomienia elementu „zdrowej” rywalizacji był pobyt w kręgielni Mango, gdzie do dyspozycji rodzin były tory do gry w kręgle a także stoły bilardowe i piłkarzyki. Zarówno dzieci, jak i dorośli świetnie się bawili i walczyli o coraz większą liczbę punktów a także miejsca na podium. Dla niektórych był to czas powrotu do miłych wspomnień z przeszłości, a dla innych pierwsze spotkanie z taką formą sportowej zabawy i rywalizacji. Pobyt na basenie najbardziej ucieszył najmłodszych uczestników. Pod okiem niektórych rodziców i opiekunów pływali i pluskali się w wodzie, korzystając z różnych akcesoriów pływackich. Dużą atrakcją przygotowaną przez wykonawcę była wycieczka do Radzynia Chełmińskiego, w którym mieszczą się ruiny zamku krzyżackiego. Przewodnikami po zamku byli dwaj rycerze, którzy nie tylko w pełnym rynsztunku pokazywali zakamarki ruin, ale także w ciekawy i przystępny dla wszystkich sposób przedstawiali historię zwiedzanego obiektu, a przygotowane zabawy i zabawki z czasów średniowiecza, przyciągnęły uwagę najmłodszych i pozwoliły na kilka godzin „przenieść się w czasie”. Pobyt na zamku zakończył się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz spektakularnym wystrzałem z armaty. Oczywiście dzieci nie zapomniały o sklepiku z pamiątkami.

Pracownicy hotelu Rondo również zadbali o swoich gości i zorganizowali zajęcia z zumby pod przewodnictwem certyfikowanej i energetycznej trenerki. Część grupy korzystała ze strefy SPA a pozostali w tym samym czasie z profesjonalnego wyposażenia sali fitness pod czujnym okiem trenera.

Uczestnicy wyjazdu edukacyjnego wrócili do domów z dużą dawką wiedzy oraz (mamy nadzieję) niezapomnianymi przeżyciami i wspomnieniami. Nawiązanie nowych znajomości i wzmocnienie nie tylko kompetencji wychowawczych ale również społecznych, bez wątpienia jest wartością dodaną zorganizowanego wyjazdu.


MARZEC 2018

W miesiącu marcu uczestnicy projektu aktywnie korzystali ze specjalistycznego wsparcia psychiatrycznego, prawnego, pedagogicznego, psychologicznego, jak i terapii w zależności od swoich indywidualnych potrzeb. Oprócz tego w marcu rodziny naturalne, jak i zastępcze brały czynny udział w grupach wsparcia. Marzec to także ten miesiąc, który zapewnił specjalistyczne poradnictwo nowym uczestnikom.