MOPS Bydgoszcz

Wyjazd edukacyjno-integracyjny

W dniach 29.07.2017r-02.08.2017r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bydgoszczy w ramach ww. projektu zorganizował wyjazd edukacyjno-integracyjny dla rodzin zastępczych i rodzin z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi.

Dziewięć wybranych rodzin miało możliwość spędzenia czasu w Harcerskim Ośrodku Wypoczynkowym w Smerzynie. Nie był to jednak czas przeznaczony wyłącznie na leniuchowanie. Grafik zajęć był napięty. Na rodziców czekał Trening Umiejętności Wychowawczych, na który składały się warsztaty o następującej tematyce:
-Trening umiejętności „dobry rodzic”, jakim jestem rodzicem,
-Asertywność w życiu i wychowaniu dzieci,
-Konstruktywne rozwiązywanie problemów: podstawy komunikacji, konflikty integrujące i dezintegrujące, konflikt a dziecko,
-Sposoby rozładowywania napięć: relaksacja, bajko-terapia, praca z ciałem,
-Konstruktywne sposoby spędzania wolnego czasu – ćwiczenia.
Rodzice mieli również możliwość skorzystania z konsultacji indywidualnych z psychologiem i psychoterapeutą.
W czasie trwania warsztatów i konsultacji dla rodziców animatorzy wraz z opiekunami rodzin prowadzili zajęcia animacyjne dla dzieci. W programie znalazły się m.in.:
– animacje z chustą Klanza,
– gry zespołowe w tym: siatkówka, piłka nożna, bilard, ping-pong,
– karaoke,
– animacje z wykorzystaniem elementów metody Weroniki Sherborne,
– rowerowa wycieczka dydaktyczna,
– zabawy i pląsy harcerskie,
– elementy choreoterapii,
– dyskoteka,
– animacje z wykorzystaniem ergoterapii, arteterapii i bajkoterapii
– ognisko z kiełbaskami,
– geocatching (podchody elektroniczne).
Ciekawym elementem wyjazdu była całodniowa, wspólna wycieczka do Biskupina. Ze Smerzyna rodziny zostały przewiezione autokarem do Żnina skąd kolejką wąskotorową, podziwiając malowniczą okolicę, przejechały do Biskupina.
W Biskupinie na uczestników czekał przewodnik, który opowiedział o osadzie i życiu przodków. Dzieci świetnie się bawiły podczas zajęć z garncarstwa. Gotowe wyroby mogły zabrać ze sobą do domu.
Podczas pobytu w Smerzynie rodziny miały również czas dla siebie, który wykorzystywały na wspólne spacery, rozmowy, kąpiele w jeziorze czy integrację. Pogoda sprzyjała aktywnemu wypoczynkowi.
Z rozmów z rodzicami wynikało, że wyjazd spełnił swoje dwa podstawowe zadania. Dorośli poczuli, że podwyższyli swoje kompetencje rodzicielskie, a także mieli okazję do integracji zarówno wewnątrz rodzin, jak i z innymi uczestnikami wyjazdu. Wszyscy znaleźli „wspólny język” co pozwoliło na przeżycie niezapomnianej przygody. Miło było usłyszeć, że spełniliśmy czyjeś marzenia.

 

W trzecim kwartale uczestnicy mogli kontynuować swój udział w wybranych formach wsparcia, z uwagi na rekrutację ciągłą skorzystali też z pomocy nowi uczestnicy projektu.