MOPS Bydgoszcz

ZABAWA ANDRZEJKOWA

W dniu 28 listopada br. w Klubie Seniora „Lawendowa Przystań” przy ROPS „ Błonie” w Bydgoszczy dla uczestników klubu zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową. Głównym celem spotkania było poznanie ludowych zwyczajów i obrzędów związanych ze świętem andrzejkowym, uwrażliwienie na piękno tradycji i jej podtrzymywanie.
Należy wspomnieć, iż przed imprezą w porannych godzinach ponownie dla naszych seniorek zorganizowałyśmy wyjście do szkoły fryzjerskiej, gdzie Panie mogły uczesać się  i przygotować do zabawy. Część uczestniczek skorzystała z przygotowanej oferty.
Po południu licznie przybyłą grupę seniorów w świetlicy powitała Kierownik ROPS „Błonie” Pani Małgorzata Raczyńska. Następnie w atmosferę magii, czarów i wróżb wprowadziła nas wróżka Magda, która przygotowała wróżby i liczne zabawy. Oczywiście najpopularniejszą okazało się lanie wosku, które wzbudziło wiele miłych doznań, emocji, zabawy i śmiechu. O muzyczną oprawę poprosiliśmy zaprzyjaźnionego muzyka Pana Henia. Przy akompaniamencie akordeonu dobrze bawiliśmy się, śpiewaliśmy i tańczyliśmy.
Należy również wspomnieć, iż zadbaliśmy o sferę kulinarną. Nasze podniebienia pieściły smakołyki otrzymane od samych seniorów jak również wcześniej przygotowane potrawy.
Ten czarodziejski wieczór, przeplatany tańcem i dobrą zabawą zapewne wszyscy zapamiętają na długi czas.
Nasze ostatnie już w tym roku spotkanie odbędzie się w dniu 13 grudnia, gdzie zaplanowaliśmy wigilijny wieczór poprzedzony występem Zespołu Krople Waleriana. Zapraszamy na godzinę 11,30.

Wizyta u fryzjera przed balem andrzejkowym.
Dwie kobiety siedziące na foletach. Na drugim planie fyrzjer.Kobieta siedząca na fotelu, po lewej fryzjer. Kobieta siedząca na fotelu, po lewej fryzjer. Kobieta siedząca na fotelu, po prawej fryzjer.

Zabawa andrzejkowa przy muzyce.
Grupa ludzi siedząca przy długim stole. W tle mężczyzna grający na akordeonie.

Wróżby. Interpretacja figur woskowych
Starsza kobieta wyciąga otwarta, prawą dłoń do kamery. Kobieta i mężczyzna stoją przy stole i przelewają wosk przez klucz. Dwie kobiety i mężczyzna prowadzą rozmowe przy stole.

Solo Pana Henia.
Na pierwszym planie mężczyzna grający na akordeonie. Od lewej grupa ludzi siedzi przy stole.

Konkurs tańca z balonem.
Grupa ludzi tańczy w parach.

Wróżki, czarodziejki pozdrawiają. Do następnego spotkania.
Grupa kobiet w czarnych strojach uśmiecha się do aparatu.